Akdeniz Bölgesi’nde Görülmesi Gereken 10 Yer
Akdeniz bölgesinde gezilecek birçok tarihi turistik yer bulunur. Bu yazı dizimizde sizler için Akdeniz bölgesinde gezebileceğiniz yerleri listeledik. Akdeniz bölgesine tatile geldiyseniz mutlaka uğramanız gereken yerler

Akdeniz bölgesi ülkemizin 7 bölgesinden birisi olup ülkemizin güneyinde yer alır. Akdeniz sahilleri turizmin merkezi haline geliyor. Akdeniz bölgesi tatil planı için gezilecek birçok tarihi, turistik yer buluyor.

Bu yazı dizimizde sizler için Akdeniz bölgesinde gezebileceğiniz yerleri listeledik. Akdeniz bölgesine tatile geldiyseniz mutlaka uğramanız gereken yerler listesi Stylist Pin, Gezi Rehberi sayfalarında

Akdeniz Bölgesi Gezilecek Yerler

Akdeniz bölgesi’nde gezilecek o kadar güzel yerler var ki! Sizler için en önemli tarihi ve Doğal güzellikleri olan kentlerin popüler mekanlarını sıraladık.

Antalya Gezilecek Yerler

Side Antik Kenti

Tarihi M.Ö 7.yy dayanan Side antik kenti birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Denizle iç içe olan bölgede gezerken geçmişe yolculuk yapacaksınız.

Antalya Gezilecek Yerler

Manavgat Şelalesi

Harika bir görüntüye sahip olan Manavgat çayını mutlaka ziyaret etmelisiniz. İhtişamlı görüntüsü ve yemyeşil doğası ile sizi büyülü bir dünya içine sokan şelale çevresinde sıcak çayınızı yudumlayıp keyifli anlar yaşayabilirsiniz.

Isparta Gezilecek Yerler

Eğirdir Gölü

Isparta’nın Eğridir ilçesinde yer alan göl ülkemizin 4. Büyük tatlı su gölüdür. 50 metre uzunluğa ve 14 metre derinliğe sahip olan gölün içinde Can ve Yeşil Ada bulunur. Göl çevresinde su sporları yapabilir, balık avlayabilir, rüzgâra karşı sörf yapabilir, yamaç paraşütü ile bölgeyi gözlemleyebilirsiniz. Göl kıyısında yüzme ve su sporları yapabileceğiniz birçok plaj bulabilirsiniz.

Lavanta Vadisi

Akdeniz Bölgesi doğa güzellikleri; Isparta ilinin Keçiborlu ilçesinde yer alan Lavanta vadisi ülkemizde lavanta üretilen ender yerlerden birisidir. Gezide sessizlik ve sakinlik arıyorsanız, kafanızı dinlemek istiyorsanız bu vadi size hitap ediyor. Vadide güzel resimler çekilip sessizlik içinde kendinizi bulabilirsiniz.

Mersin Gezilecek Yerler

Kız Kalesi (Deniz Kalesi)

Mersin ilinin Erdemli ilçesine 2 kilometre uzarlıkta bulunan Kızkalesi küçük bir ada üzerine kurulmuştur. Kaleye ulaşmak için kıyıdan balıkçı motorlarını kullanmanız gerekir. Kalenin tarihi 1448 yıllarına dayanır. Karamanoğlu İbrahim Bey tarafından onarılan kale 8 burca sahiptir. Mersin’in önemli tarihi yapılarından birisi olan Kız Kalesi önünde yer alan plaj mavi bayrak ödülünü almış bir plajdır.

Anamur Kalesi

Kale Mersin’in Anamur ilçesine 8 kilometre uzakta Bozdoğan Köyü sınırları içinde yer alır. Antik kaleyi kimin inşa ettiği bilinmiyor. Kalenin tarihi 14. Yüzyıla Karamanoğullarına dayanır. Kalenin güney kısmında; beş kule, fener kulesi, iç avluda yedi burç, çeşme, depolar, su sarnıçları ve bazı yapıların kalıntıları bulunur. Sahil kenarında yer alan tarihin ve doğanın buluştuğu muhteşem bir güzelliğe sahip Mamure Kalesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Adana Gezilecek Yerler

Merkez Park

Adana’nın Seyhan ilçesinde yer alan park Sabancı Merkez Cami’sinin güneyinde yer alır. Park Seyhan nehri kenarında 33 hektarlık bir alan üzerine inşa edilmiştir. Park 2004 yılında hizmete açılmıştır. Park üzerinde birçok ağaç ve bitki türü bulunur. Parkın içinde yer alan oyun alanlarında çocuklarınız eğlenceli vakitler geçirebilir. Park içinde paten pistinde patenle kayabilir, dinlenme teraslarında oturabilir, bisiklet parkurunda bisiklet sürebilir, koşu parkurunda koşu çalışması yapabilirsiniz.

Hatay Gezilecek Yerler

Saint Pierre Kilisesi

İl merkezine 2 kilometre uzaklıkta yer alan kilisenin tarihi MS 29. Yüzyıla dayanır. Hz İsa’nın Havarilerinden birisi olan Saint Pierre buraya gelip, mağarayı kilise olarak inşa edip, halka burada dini anlatmaya başlamıştır. Bu nedenle bu mağara Hıristiyanların ilk kilisesi olarak kabul edilir. Hıristiyanların dini yaymak için kullandığı ilk mekânlardan birisidir. Kilise içinde yer alan su kutsal kabul edilir. 1983 yılında papa 6. Paul bu bölgeyi Hıristiyanlar için haç yeri ilan etti. Bu yüzden her yıl 29 Haziranda Katolikler burada ayin yapar.

Burdur Gezilecek Yerler

Salda Gölü

Burdur ilinin Yeşilova ilçesinde yer alan gölün uzunluğu 44 kilometre derinliği ise 180 metredir. Ülkemizin en derin göllerinden birisi olarak kabul edilen gölün suyu tatlı olduğu için sazan balıkları bu gölde çok sık görebilirsiniz. Göl üzerinde 7 ada bulunur. Yazın göl suyunun azalması ile birlikte bölgede muhteşem bir görüntü ortaya çıkar. Göl içinde bulunan magnezyum, soda ve kil cilt hastalıklarının tedavisine iyi geldiği için bölge özellikle sağlık turizmi için ziyaret edilir. Masmavi gölünün çevresinde çeşitli kampingler ve plajlar yer alır.

Kahramanmaraş Gezilecek Yerler

Ekinözü İçmeleri

Maraş ilinin Ekinözü ilçesinde yer alan içmeler;  aşağı, yukarı ve orta içmeler olmak üzere 3 bölüme ayrılır. İçme suları mide ve böbrek hastalıklarına iyi gelir. Bölgenin suyunun şifalı olduğuna inanılır. Bu yüzden bölgeyi her yıl binlerce insan şifa bulmak için ziyaret eder. İçmeler doğal mineral açısından zengindir. Bu yüzden birçok hastalığa iyi gelir. Orta içme bölümünde çamur banyosu yapabilirsiniz. Bölgede ayrıca Osmanlı ve Selçuklu devletlerinden kalma birçok tarihi han bulunur.

Akdeniz bölgesi gezilecek yerler listesinde Antalya, Isparta, Eğirdir gölü, Lavanta Vadisi, Kız Kalesi, Anamur Kalesi, Adana Merkez Park, Saint Pierre kilisesi, Salda gölü, ve Ekinözü İçmeler hakkında bilgiler yer almaktadır.
Akdeniz bölgesinde gezilecek birçok tarihi turistik yer bulunur. Bu yazı dizimizde sizler için Akdeniz bölgesinde gezebileceğiniz yerleri listeledik. Akdeniz bölgesine tatile geldiyseniz mutlaka uğramanız gereken yerler