Doğu Anadolu Kültür Turu - Gezi Rehberi
Doğu Anadolu Kültür Turu - Gezi Rehberi

Doğu Anadolu Gezilecek Yerler

Doğu Anadolu bölgesi ülkemizin 7 bölgesinden birisidir. Ülkemizin doğusunda yer alan Doğu Anadolu Bölgesine kültür turu yapacaklar doğu Anadolu bölgesinde gezilmeye değer yerleri sizler için araştırdık.

Ardahan, Kars, Iğdır, Ağrı, Van, Hakkari, Bitlis, Muş, Erzurum, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ ve Malatya illeri yer alır. Doğu Anadolu Bölgesi tarihi yerleri ve mutfağı ile ön plana çıkan bir bölgemizdir. Kültür turları kapsamında gezilebilecek birçok yere sahiptir. Her yıl on binlerce kişi Doğu Anadolu kültür turları ile bölgeye yolculuk ediyor. Kültür turu yapmayı düşünürseniz, Doğu Anadolu Bölgesinde gezilebilecek kültürel yerler hakkında bilgi sahibi olun. Umarım bu yazı dizisi sizler için faydalı olur.

Akdamar Adası – VAN

Dogu Anadolu Gezilecek Yerler - Van Akdamar Adası
Dogu Anadolu Gezilecek Yerler – Van Akdamar Adası

Van Gölü üzerinde yer alan Akdamar Adası’nın tarihi 700’lü yıllara dayanır. Eski Ermeni Rstuni Beyliğine ait olan bölge yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Bölge; kilise, kasaba, saray, çarşı gibi yapılara ev sahipliği yapmıştır. Ada üzerinde yaşam 16. yüzyıla kadar sürmüştür. Ada üzerinde birçok tarihi nokta bulunur. En önemli tarihi nokta ise Akdamar Kilisesidir.

Ağrı Kaplıcaları – AĞRI

Doğu Anadolu Gezilecek Yerler - Ağri Kaplıcaları
Doğu Anadolu Gezilecek Yerler – Ağri Kaplıcaları

Ağrı kaplıca bakımından zengin bir şehirdir. Diyadin ilçesinde yer alan kaplıcalar sağlık turizmi açısından oldukça canlı bir noktadır. Yılanlı Kaplıcası ve Diyadin Kaplıcası bölgenin en büyük kaplıcasıdır. Diyadin doğal güzellikleri ile ön plana çıkan bir bölgedir.

Çıldır Gölü – ARDAHAN

Dogu Anadolu Gezilecek Yerler - Çıldır Gölü Ardahan
Dogu Anadolu Gezilecek Yerler – Çıldır Gölü Ardahan

Ardahan ilinin en popüler turistik yeri Çıldır Gölü’dür. Şehir merkezine 50 kilometre uzaklıkta yer alan gölde onlarca çeşit balık, bitki ve kuş türü görebilirsiniz. Göl çevresinde yer alan restoranlarda gölün en lezzetli balık türü olan sarı balıkları yiyebilirsiniz. Ardahan’a geldiyseniz Çıldır Göl’üne mutlaka uğramalısınız.

Buban Bacaları – BİNGÖL

Dogu Anadolu Gezilecek Yerler - Buban Bacaları Bingöl
Dogu Anadolu Gezilecek Yerler – Buban Bacaları Bingöl

Rüzgâr ve yağmur gibi doğal nedenlerle oluşan Buban Bacaları Bingöl ilinde en çok ziyaret edilen yerdir. Doğanın bize sunduğu mucizeleri Buban Bacalarında çok rahat görebilirsiniz.

Bitlis Tarihi Camii – BİTLİS

Dogu Anadolu Gezilecek Yerler - Siirt Ulu Camii
Dogu Anadolu Gezilecek Yerler – Siirt Ulu Camii

Bitlis’te şehrin farklı noktalarında birçok cami bulunur. Farklı dönemlerde yapılmış olan bu camilerde farklı kültürlerin izini görebilirsiniz. Bitlis’te 5 minare şarkısının sözleri bölgedeki camilerden gelir. Camiler Selçuklu dönemine ait izler taşır. Ulu Camii, Gökmeydan Camii, Şerefiye Külliyesi ve Camii, Kureyşi Camii Bitlis’te görülmeye değer camilerdir.

Hazar Gölü – ELAZIĞ

Dogu Anadolu Gezilecek Yerler - Hazar Gölü Elazığ
Dogu Anadolu Gezilecek Yerler – Hazar Gölü Elazığ

Hazar gölü, doğunun gizli denizi olarak adlandırılır. Türkiye’nin en derin göllerinden birisi olan Hazar Gölü bir tektonik göldür. Birçok kuş ve balık türünü Hazar Gölünde görebilirsiniz. Suyun içinde saray ve manastır gibi batık tarihi yapılar bulunur.

Girlevik Şelalesi – ERZİNCAN

Dogu Anadolu Gezilecek Yerler - Girlevik Şelalesi - Erzincan
Dogu Anadolu Gezilecek Yerler – Girlevik Şelalesi – Erzincan

Erzincan denilince akla ilk gelen yer Girlevik Şelalesidir. Kaya üzerinde akan şelale muhteşem bir görüntüye sahiptir. Her mevsim farklı bir güzelliğe bürünen şelale resim çekmek ve doğa yürüyüşü yapmak için çok ideal bir yerdir.

Çift Minareli Medrese – ERZURUM

Dogu Anadolu Gezilecek Yerler - Çift Minareli Medrese
Dogu Anadolu Gezilecek Yerler – Çift Minareli Medrese

Selçuklu dönemine ait olan Çift Minareli Medrese Erzurum ilinde en çok ziyaret edilen tarihi mekândır. Medresenin iç ve dış mimarisi büyüleyici bir güzelliğe sahiptir.

Meteor Çukuru – IĞDIR

Meteor Çukuru – IĞDIR
Meteor Çukuru – IĞDIR

Iğdır il merkezine 42 kilometre uzaklıkta Karakoyun’lu bölgesinde yer alan Meteor Çukuru 1892 yılında bölgeye göktaşı düşmesiyle oluşmuştur.

Arslantepe Höyüğü – MALATYA

Arslantepe Höyüğü - Malatya - Dogu Anadolu Gezilecek Yerler
Arslantepe Höyüğü – Malatya – Dogu Anadolu Gezilecek Yerler

Türkiye’nin en büyük höyüklerinden birisidir. Bölgede ilk kazı çalışmaları 1932 yılında yapıldı. Kazılar sonucunda birçok tarihi eser gün yüzüne çıktı. Kerpiç saray, metal eser ve tapınak gibi önemli tarihi eserler bölgeden çıkarılmıştır. Bölgede yaşamın M.Ö 4000’li yıllarda başladığı söylenir.

Kendini Baştan Yenile - Yeni bir Stil Tarzı - Stylist Pin - Monoton hayatınızı yenilemenin en kolay yolu. Stylist pin ile stil tarzı moda konuları