Dünya Tarihinde Gerçekleşen Salgınlar
Dünya Tarihinde Gerçekleşen Salgınlar

Salgınlar, günümüzde de olduğu gibi eski dönemlerde de meydana gelmiştir. Milattan önce, milattan sonra, günümüzde veya yakın tarihte insanlar hep salgınlarla uğraşmıştır. Şu anda koronavirüs salgını ile uğraşan birkaç nesil, bu çaplı büyük bir salgın ile karşılaşmadığı için insanlara ilginç gelebiliyor. Fakat bu salgından kat kat daha büyük ve daha tehlikeli salgınlar da meydana geldi. Peki bu büyük salgınlar neler? Günümüzden geçmişe doğru hep beraber hatırlayalım.

Koronavirüs

Aylardır gündemde olan koronavirüs, 2019’un sonunda Çin’den yayılmaya başladı. Çin’de yayılmaya başlayan virüs, kısa sürede dünyada etkisini gösterdi. Şu anda Amerika Birleşik Devletleri, virüsten en çok etkilenen ülke konumunda yer almakta. Bazı ülkeler ise koronavirüs salgınında aldığı tedbirler ile bu olayda olumlu ilerlemeler katetmekte. Koronavirüs salgını güncel olarak 250.000’e yakın ölüm oranına sahip.

Dünya Tarihinde Gerçekleşen Büyük Salgınlar
Dünya Tarihinde Gerçekleşen Büyük Salgınlar

HIV/AIDS

1960 yılından beri yayılmaya devam eden virüs, halen birçok insanda bulunmaktadır. Şu ana kadar 30 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan bu virüsün yayılma şekli hava yoluyla gerçekleşmediği için bu kadar tehlikeli bir virüsün yayılması kolay değildir. Bu virüs cinsel ilişki, kan nakli, ortak şırınga kullanımı, anne sütü ve plasenta yolları ile bulaşmakta.

İspanyol Gribi

1918 yılında ortaya çıkan bu grip, dünya çapında net bir sayı bilinmemekle birlikte 75 milyon insanın, belkide daha fazlasının ölümüne sebep oldu. 2 yıl boyunca etkisi süren bu virüs, zayıf ve yaşlı insanlardan çok sağlıklı insanları hedef almıştır.

Kara Ölüm

100 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan kara veba, 1347 yılında başlayarak 1351 yılına kadar etkisini sürdürdü. Bu bakteri ile birlikte Avrupa’nın yarısından çoğu etkilenmiş ve genel olarak Avrupa ve Asya’nın güneyi etkilenmiştir. Bu hastalığa sebep olan bakteri, bilim insanları tarafından Yersinia pestis olarak açıklandı.

Çin ve Orta Asya’da başlayan bu salgın, 1347 yılında Kırım’da Ceneviz ticaret merkezini kuşatan Moğolların vebalı cesetleri mancınık aracılığı ile birlikte kentin içine atması ile iyice yayıldı. Veba ile birlikte halk dışında birçok soylu insan da bu hastalık nedeniyle öldü.