Ege Bölgesi Gezilecek Yerler Listesi
Ege Bölgesi Gezilecek Yerler Listesi

Türkiye’nin Dünya Mirası – Ege Bölgesi Gezilecek Yerleri Keşfet

Ülkemizde yer alan Ege bölgesi gezilecek yerler o kadar çok ki! Sizler için tarihi ve kültür bakımından dolu dolu en popüler 10 gezilecek yerleri listeledik. Günümüzde eski antik tarihin izlerini göreceğiniz, tertemiz koylarında tekne turları yaparak huzuru bulacağınız, şirin insanları ile iç içe, lezzetli tatları tadacağınız uğrak mekanlarını listeledik.

Türkiye’de turizm denince akla gelen ilk bölgeleri arasında yer alan, Ege bölgesin’de mavi denizin dalga sesleri, ruhunuza neşe getirecek melodiler, yöresel yemekleri ve geçmiş tarihi günümüzde yeniden görmeniz mümkün olacak. Listemize göz atııktan sonra tatile çıkmak isteyenler için derlediğimiz bilgiler sayesinde, seyahat rotanızı yeniden planlamak isteyeceksiniz.

Ege Bölgesi Manisa ‘da Gezilecek Yerler

Salihli Kurşunlu Kaplıcaları

Manisa’nın Salihli ilçesine yaklaşık 10 dakika mesafede bulunan Kurşunlu kaplıcaları, Kurşunlu deresinin yanında buluyor. Manisa merkezden yaklaşık 65 km uzağında, kuşların cıvıltıları arasında yeşil bir vadi üzerinde kurulmuş ve deniz seviyesinden 111 metre yüksektedir.

Özellikle cilt hastalıkları tedavisi, solunum yolu hastalıkları, kireçlenme, sinirsel rahatsızlıklar ve bazı kadın hastalıkları tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Şehir ortamından uzak şifalı bir tatil arayanlar Manisa, Salihli de bulunan Kurşunlu kaplıcaları tatilini öneririz.

Kula – KATAKEKAUMENE

Kula-KATAKEKAUMENE

Ege bölgesi Manisa’da gezilecek yerler listesine Kula ile devam ediyoruz. Kula, Manisa iline bağlı içinde volkanik jeoparki olan ve Unesco tarafından korunan yerler arasında bulunuyor. Yanık ülke olarak ta bilinen Kula içinde tarihi evler, şifalı kaplıcalar, camileri, türbeleri yanı sıra Volkanik tepeleri ve Yunus Emre’si ile tanınan ünlü bir ilçedir.

Genç volkanik dağları bulunan Kula’yı yakın zamanda harekete geçen Kara Divlit dağından ötürü kapkara olduğunu görmeniz mümkündür. Bu sebepten ötürü Yanık ülke olarak ta adlandırılır. 18. Yüzyıldan Osmanlı mimarisi ile meşhurdur.

Türkiye’nin gizli kalmış adını KATAKEKAUMENE ‘den kısaltılarak alan KULA, Unesco tarafından ilk ve tek jeoparkı özelliğini taşıyor. Binlerce yıl önce patlayan volkanların sönmüş lavlarından oluşan bu eşsiz doğa güzelliğini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Ege Bölgesi AYDIN ‘da Gezilecek Yerler

Afrodisias Antik Kenti – Afrodit Kenti

Afrodisias Antik Kenti - Afrodit Kenti - Ege Bolgesi Aydin'da Gezilecek Yerler

Roma ve bizans dönemlerinden kalan, Afrodisias antik kenti 1958 yılında gazeteci ve fotoğrafçı olan Ara Güler’in tesadüf eseri keşfettiği bilinmektedir. Adını mitolojinin Aşk ve Güzellik Tanrıçası Afrodit’ten alan tarihi bir yer olarak UNESCO dünya mirası listesine kayıt edilmiştir. Tarih sevenler için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken yerler arasında yer almaktadır.

Ege Bölgesi Aydın'da Gezilecek Yerler

Kısaca; Ünlü fotoğrafçı baraj açılışı için bölgeye gider. Baraj fotoğrafı çekimleri biraz uzun sürünce akşam dönüş yolunda kaybolur. Yolu bulamayacaklarını anlayınca ise yakın bir köyde konaklamaları gerektiklerini düşünerek Geyre köyüne yolları düşer.

Afrodisias Antik Kenti, nerede. Aydın da gezilecek yerler

Ara Güler köydeki sütun ve lahitleri görmesi ile fotoğraf makinası’nın deklanşörüne basmaya başlar. İstanbul’a döndüğünde çalıştığı derginin yöneticileri fotoğraflarla dalga geçerler. Ara Güler ise bölgenin önemli bir yer olduğunu anladığı için çektiği fotoğrafları Amerika’da ünlü bir dergi’ye gönderir ve bölgenin önemi anlaşılır.

Ege Bölgesi MUĞLA ‘da Gezilecek Yerler

Ölüdeniz

Ege Bölgesi MUĞLA ‘da Gezilecek Yerler

Deniz ve kumsalı ile Ege bölgesinde gezilecek yerler listemize MUĞLA ‘ya bağlı, Fethiye Ölüdeniz ile devam ediyoruz. Muğla’nın Fethiye ilçesinde yer alan Ölüdeniz, 2006 yılında %82 oy ile dünyanın en güzel kumsalı seçilmiştir.

Muğla Gezilecek Yerler Ölüdeniz - cam yolu

Çam kokuları eşliğinde süren, yaklaşık 14 kilometre inişli çıkışlı yolun bitmesi ile altın sarısı kumsalı, büyüleyici turkuaz rengi denizi karşınıza çıkıyor. Bölgede bulunan ve dünyanın en uzun yürüyüş yollarından biri olan kelebek vadisi ise eşsiz kelebek türleri eşliğinde yapılıyor.

Muğla Gezilecek Yerler Ölüdeniz - Turkuaz rengi denizinde kano keyfi

Adeta küçük bir cennet misali olan tatil beldesi, yamaç paraşütü ve kampçılar Ölüdeniz plaj tatili sevenleri için harika bir yer olacaktır.

Bafa Gölü ( Çam içi )

Muğla'da Gezilecek Yerler Bafa Gölü Adaları

Bafa gölü, Ege bölgesinin en büyük gölüdür. Çam içi olarak ta bilinen Bafa gölü ilk oluşumunda Ege denizin bir parçası imiş. Bodrum söke yolu üzerinde buluyor. Göl etrafında kurulan şirin tezgahlarda bal, çeşitli mevsim meyveleri, baharatlar, zeytin yağı ve zeytin yağından yapılan çeşitli sabunlar satın alabilirsiniz.

Muğla'da Gezilecek Yerler Bafa Gölü Ekez Adaları

Zamanla Büyük Menderes Nehri’nin taşıdığı kum, çakıl, kil ve benzeri kütle parçaları sayesinde kıyıdan kilometrelerce içeride kalmasına sebep olmuş harika bir doğa harikası tatil beldesidir.

Bodrum Kalesi

Muğla Gezilecek Yerler - Bodrum Kalesi

Muğla’ya gidip Bodrum kalesini gezmek olmaz mı? Bodrum kalesi, günümüzde Su altı arkeoloji müzesi olarak kullanılmaktadır. Bodrum kalesi beş ülke ismi adı verilmiş bu ülkeler Fransız, İtalyan, Alman, Yılanlı ve İngiliz Kuleleridir.

Muğla Gezilecek Yerler Bodrum Kalesi - Ege bölgesi

1406-1523 yıllarında hastane şövalyeleri tarafından inşa edilen Bodrum kalesi 1995 senesinde Avrupa’da Yılın Müzesi Yarışması “Özel Övgü” ödülünü almıştır. iki liman arasına bulunan ve eski adı St. Jean Şövalyeleri kalesi olarak tarihi geçmişi vardır.

Muğla Gezilecek Yerler - Bodrum Kalesi Unesco

Ayrıca içinde Roma imparatorluğuna ait buluntuları, Karyalı Prenses Salonu, Cam gemisini, sikke ve Mücevherat salonunu mutlaka görmelisiniz. Ege bölgesi gezilecek yerler arasında bulunan Bodrum kalesini görmeden tatilinizi sakın bitirmeyin.

Ege Bölgesi İzmir ‘de Gezilecek Yerler

Seferihisar

izmir'de Gezilecek Yerler - Seferi Hisar Citta Slow

Seferihisar, Ege bölgesinde İzmir’in güneybatısında “citta slow” (Sakin şehir) unvanı ile Türkiye’nin tek sakin kentidir.

izmir'de Gezilecek Yerleri - Seferihisar Müze Ev

Bilmeyenler için Citta Slow nedir? Nüfusu 50 bin altında olan yerleşkelerin şehirleşme ve küreselleşme olarak, zanaatleri, mimarisi, gelenek ve kültürleri bozulmadan günümüze kadar geliyor ise İtalya’da bir komite tarafından verilen unvandır.

izmir de Gezilecek Yerler seferi hisar - Pazar yeri

Sakin bir tatil geçirmek isteyenler için beyaz kerpiç evler, pencereleri renkli çiçekleri ile doğal mimarisi yanı sıra tertemiz sokakları ve mavi bayraklı plajı ile seveceğiniz bir beldedir.

Bergama Antik Kenti

izmir'de Gezilecek Yerler, Bergama Antik Kenti

İzmir’in görkemli ilçesi Bergama bir zamanlar Roma ve Bizans uygarlıklarına ev sahipliği yapmış antik bir kenttir. Ege bölgesinin kuzey batısında yer almaktadır.

izmir'de Gezilecek Yerler Listesi Bergama antik kenti

Anadolu’da yapılan arkeolojik olarak uygarlığın ilk keşfedilen antik kentlerinden biri olma özelliğine sahiptir. Bergama Antik Kenti Ege bölgesi gezilecek yerler arasında en başta yer almaktadır. Keşif tarihi boyunca yerli ve yabancı turistlerin en gözde yeridir.

Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti - Unessco - izmir'de Gezilecek Yerler

Ege bölgesi gezilecek yerleri arasında en popüler yere sahip olan Efes Antik Kenti Roma döneminden kalma önemli bir liman kentidir. Türkiye’de bulunan antik şehirler arasında hiç şüphesiz ilk sırada yer alıyor.

izmir'de Gezilecek Yerler - Efes Antik Kenti - Unessco

Efsaneye göre (Ephesus) yani Efes, Büyük iskenderin generali Lysimakhos tarafından M.Ö 300 yılında yapıldığı biliniyor. Kültür sevenlerin mutlaka görmesi gereken Efes antik kenti sizleri bekliyor.

Cunda AdasıBalıkesir

Balikesir Cunda Adası - Ege bölgesi gezilecek yerler

Egzotik tatil yapmak isteyenlerin hoşuna gidecek Cunda adası listemizde yerini alıyor. Balıkesir her ne kadar Marmara bölgesine bağlı olsa da, büyük bir kısmı ege bölgesinde yer almaktadır. Ege kıyılarında bulunan Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesinde bulunan Cunda Adası, Arnavut kaldırımlı sokakları ile tarihi yeniden yaşatıyor.

Ege bölgesi Gezilecek Yerler - Balıkesir Cunda Adası

Cunda Adası, Sokaklarında Rum mimarisini taşımaktadır. Deniz ve doğanın bir arada renklerini taşıyan sokaklarında nefis yemek kokuları yükselmektedir. Sakız dondurması ve reçeli meşhur olan bu şirin yerde Papalina balığı ile meşhurdur.

Tatil planı yaparken Cunda adasını listenize mutlaka ekleyerek gezmenizi tavsiye ederiz.