Hayat Kalitesini Arttırmak
Hayat Kalitesini Arttırmak

Hayat kalitesi, önemli bir olay. Hayat, insanlar için bir ömür boyu süren ve bir kere yaşanılan deneyim. Ortalama 70 yıllık bir yaşam döngüsünde birçok deneyim elde ediyoruz, büyüyoruz, tecrübelerimiz ile hayatımıza devam ediyoruz, kendimizi geliştiriyoruz, iş hayatına atılıyoruz, kariyerimizde ilerliyoruz. Doğduğumuzdan bu yana birçok şey yapıyoruz fakat kendimize ne kadar zaman ayırıyoruz? Eğer ki hayatınız işten işe koşuşturmak ile geçiyor ise ve iş dışında pek bir aktiviteniz yoksa bu konuda sorunu çözeceğiz.

Hayat Kalitesi için İlk Adım: Planlı Olmak

Plan çizelgesi tutmak, sizin için hayatı düzene sokmanıza yarayacak önemli bir olay olacak. Her gün ne yaptığınızı ve neler yapacağınızı tarih ve saatine göre not ederek kaydedin. Fakat bunun detaylı bir şekilde olmasını tavsiye ederiz. O an çalışırken ne yiyip içtiğinizi bile yazabilirsiniz. Günün sonunda veya diğer gün önceki günün nasıl geçtiğini inceleyin. Buna göre analizler yapıp zamanı daha verimli kullanacaksınız.

Örneğin 24 saatlik bir günde 8 saat çalıştığınızı varsayalım. 8 saat uyku olsa 8 saatlik bir zaman dilimi kalır. 8 saatlik bu dönemin 2 saatini yemeğe ayırsanız 6 saat kalır. 6 saatlik zaman dilimini ise iyi değerlendirmelisiniz. Fakat siz bu planı kendinize göre uyarlayın.

Hayat Kalitesi Nasıl Arttırılır
Hayat Kalitesi Nasıl Arttırılır

İstatistik Tutun

Bir zamanın daha verimli hale gelmesi için yaptığınız işlerle ilgili belirli grafikler tutmanız bu doğrultuda önemli bir adım olacaktır. Grafikleri inceleyerek ne kadar ilerleme kat ettiğinizi görebilir, buna göre yeni adımlar atabilirsiniz. Bu da yaşam standardını arttıran önemli bir adım.

Çalışma Aralarında Dinlenin

Hayat kalitesi, insanlar için önemli bir olaydır. Bundan dolayı uzun süreli çalışmalarda kısa aralıklarla dinlenmeler sağlayın. Eğer ki uzun bir işin sonuna geldiyseniz daha uzun bir ara verebilir, bu ara süresince dinlenebilirsiniz. Bu da hayat verimliliğini arttıran önemli bir olay.

Eğlenceye Vakit Ayırın Her gün günün bir bölümünü eğlenerek geçirin. Bu olay üzerinizdeki stresin atılması ve daha mutlu olmanızı sağlayacak. Bundan dolayı kendinizi nasıl mutlu hissediyor iseniz o şekilde eğlenin.