İç Anadolu Bölgesinde Gezilmesi gereken 10 Yer
İç Anadolu bölgesinin en popüler 10 turistik yerini sizler için özel olarak araştırdık

İç Anadolu Bölgesi güzel ülkemizin 7 bölgesinden birisidir. Karasal iklimin hakim olduğu bölgede birçok tarihi ve turistik yer bulunur. Bugün sizler için İç Anadolu bölgesinin en popüler 10 turistik yerini özel olarak araştırdık. Araştırmamızda İç Anadolu gezisinde görülmesi ve gezilecek yerleri listeledik.

İç Anadolu Bölgesi Gezi Rehberi

ANKARA ‘da Gezilecek Yerler

Anıtkabir

Ankara Çankaya semtinde yer alan Anıtkabir ülkemizin kurucusu Atatürk’ün anıt mezarının bulunduğu yerdir. Tarihin derin izlerini taşıyan Anıtkabir’i her Türk evladı mutlaka ziyaret etmelidir. Anıtkabir her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilir.

Harikalar Diyarı

Ankara Sincan ilçesinde yer alan Harikalar Diyarı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan büyük bir parktır. Parkta birçok piknik alanı, spor alanı, kültürel alan, yeşil alan gibi birçok mekan bulunur.

NEVŞEHİR ‘de Gezilecek Yerler

Kapadokya Balon Gezisi

Peribacası diyarı Nevşehirde balon gezisi ile şehri tepeden izlemek size büyük keyif verecektir. Rehber eşliğinde 45 dakikalık balon gezisinde şehri yukarıdan görüp harika manzaralar yakalayıp resimler çekilebilirsiniz.

Gümüşler Manastırı

Niğdenin Gümüşler kasabasında yer alan manastır il merkezinde 9 kilometre uzaklıkta yer alır. Kaya içine oyulan manastır Bizans dönemine ait izler taşır. 1973 yılında koruma altına alınan bu harika yapıyı mutlaka ziyaret etmelisiniz.

KONYA ‘da Gezilecek Yerler

Mevlana Türbesi

Konya denilince akla ilk gelen mekan Mevlana türbesidir. Konya ilinin Karatay ilçesinde yer alan türbede dünyaya hoşgörüsü ile nam salan Hz Mevlana’nın mezarı bulunur. Türbe içinde Mevlana ve ailesine ait mezarlar bulunur. Türbenin hemen yanında Mevlana Müzesi yer alır. Müze içinde Selçuklu dönemine ait el yazması Kuran Kerim ve dervişlerin hayatını anlatan heykeller bulunur. Huzur veren Mevlana Türbesi mutlaka ziyaret listenizde yer alması gerekir.

Meke Gölü

Konya’nın Karapınar ilçesinde yer alan Meke gölü volkanik bir krater gölüdür. Göl yağmur ve yer altı suları ile beslenir. Göl içindeki adalar nazar boncuğunu andırır. Doğal sit alanı olarak ilan edilip koruma altına alınan gölde birçok kuş türünü görebilirsiniz.

AKSARAY Gezilecek Yerler

Ihlara Vadisi

Aksaray’ın Güzelyurt ilçesinde yer alan vadi Hasandağından püskürtülen lavların etkisi ile ortaya çıkmış doğal bir güzelliktir.

ESKİŞEHİR Gezilecek Yerler

Bal Mumu Heykeller Müzesi

Dünyanın birçok ülkesinde bulunan Madam Tussaud Müzesinin Ülkemizdeki ilk ve tek örneğidir. Eskişehir’in Odunpazarı semtinde yer alan müze 2013 yılında Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen tarafından açıldı. Müzede Mustafa Kemal Atatürk ve ailesi başta olmak üzere toplamda 160 heykel bulunur. Müzede kurtuluş savaşı yıllarında kahramanca savaşan komutanlar, bugüne kadar Türkiye cumhuriyetini yöneten devlet adamları, dünyaca ünlü siyasetçiler, spor ve sanat camiasında önemli kişilerin heykelleri bulunur.

KAYSERİ Gezilecek Yerler

Erciyes Kayak Merkezi

Erciyes dağı üzerine kurulan kayak merkezi özellikle kışın kayak turizmi açısından büyük önem taşır. Erciyes kayak merlezi Mart ayına kadar hizmet verir.

SİVAS Gezilecek Yerler

Divriği Ulu Cami

Sivas’ın en önemli tarihi yapısı olan Divriği Ulu Cami İslam Mimarisinin başyapıtıdır. Caminin kapılarında ve sütunlarında işlenen motifler görülmeye değer güzelliktedir. Divriği Ulu Cami’nin bitişiğinde bulunan Darüşşifa, görkemli yapısı ile görenleri kendine hayran bırakıyor.

Daha Fazla Gezilecek Yerler Keşfetmek için, Gezi rehberi kategorimize göz atabilirsiniz.