Karadeniz’de Gezilecek En Güzel 10 Tatil Yeri
Karadeniz’de Gezilecek En Güzel 10 Tatil Yeri

Karadeniz TuruEn Güzel 10 Tatil Yeri Listesi

Karadeniz turu yapmayı planlayanlar için ilkbahar ve yaz mevsimi yaklaşıyor. İyi bir tatil planınız yoksa sizi Karadeniz bölgesinde gezilecek yerler hakkında en güzel yerleri derledik. Artvin, Giresun, Trabzon, Rize, Samsun, Ordu, Bolu, Zonguldak, Bartın ve Sinop Karadeniz bölgesini tercih edebilirsiniz. Denizle ormanın iç içe girdiği bölgenin büyüleyici bir havası var. Karadeniz bölgesini gezip de bölgeye hayran kalmayan gezgin herhalde dünyada yoktur. Sizler için Karadeniz bölgesinin en güzel yerlerini araştırdık. Karadeniz bölgesinde keşfedilmeyi bekleyen yerler şunlardır;

Karadeniz ARTVİN, Yusufeli Gezilecek Tüm Tarihi Yerler

Doğu Karadeniz bölgesinin en gizemli şehri hiç kuşkusuz Artvin’dir. Artvin iline geldiyseniz, Yusufeli gezilecek tüm tarihi yerler listemiz çok yakında yazacağım. Artvin’de gezilecek o kadar çok güzel tarihi yerler var ki!

Kaçkar dağlarına çıkmayı bir daha istiyorum. Hatila Vadisinde doğanın eşsiz güzelliğinde dolaşarak, Meral Şelalesinin kıyısında serinlemeyi mutlaka denemelisiniz. Artvin’de harika yerler biter mi? Borçka Karagöl ve Şavşat Karagöl çevresinde piknik yaptıktan sonra bu dünyada yaşadığınızı anlayacaksınız.

Kafkasör’de ciğerlerinize temiz oksijen çekerken, Perhali Manastırı ve İshani Manastırında tarihin gizemli dünyasını yolculuk yaparken adeta tarihi yaşayacaksınız.

Ayrıca Artvin hakkında bol resimli galerimize buradan çok yakında ekleyeceğim.

Giresun Gezilecek Tüm Tarihi Yerler

Doğal ve sağlıklı ürünlerle beslenmek istiyorsanız Giresun’a mutlaka uğramalısınız. Fındık, badem ve kuruyemiş diyarında Tirebolu semtinde doğal ve sağlıklı peynirler bulabilirsiniz. Giresun iline geldi iseniz, Topal Osman Ağa Müzesi tarihi güzelliklerle dolu.

Giresun Adası Botanik Bahçesini mutlaka ziyaret etmelisiniz. Doğa tutkunuysanız gezi listenize Giresun’u mutlaka ekleyin.

Trabzon

Karadeniz denilince akla ilk gelen şehir Trabzon’dur daa.. Karadeniz bölgesinin başkentidir desem yalan değil.

Trabzon iline gidenler, Tarihi Sümela Manastırı, Uzungöl ve Maçka Köprüsü’nü mutlaka ziyaret etmelisiniz. Trabzon’a gitmişken Akçaabat bölgesine gidip meşhur olmayı hak eden Akçaabat Köftesi yemeyi de ihmal etmeyin. Hatta bir parça da benim için yemeyi unutmayın.

Rize

Yaylada serinlemek istiyorsanız Rize’nin yaylarına mutlaka gitmelisiniz. Çamlıhemşin ve Ayder en popüler yaylalardır. 2500 rakımlı Pokut yaylasına çıkacaksanız yaz ayında olsanız bile mutlaka kalın kazaklarınızı yanınızda götürmelisiniz. Bölgede konaklayacaksanız ya da kamp yapacaksanız mutlaka battaniyenizi yanınızda götürün. Ağustos ayında bile gece uyurken bölgede üşüyebilirsiniz. Rize Kalesi, Rize Müzesi, Atatürk Evi, Etnografya Müzesi, Gölcük Gölü, Isırlık Tabiat Parkı Rize ilinde görebileceğiniz önemli tarihi ve turistik yerlerdir.

Samsun

Gazi Mustafa Kemal’in milli mücadeleyi başlattığı samsun iline gezi yapacaksanız 19 Mayıs’ın dışında herhangi bir tarih seçmelisiniz. Bu tarihte burası ana-baba günü olur. Bölgede gezilecek birçok tarihi ve turistik yer bulunur. Samsun’a geldiyseniz;  Gazi Müzesi, Bandırma Gemi Müzesi ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesi, Onur Anıtı, Samsun Kent Müzesini mutlaka görmelisiniz.

Ordu

Karadeniz ve fındık denilince akla ilk gelen şehrimiz Ordu’dur. Huzur şehri olarak ilan edilen Ordu’da Yason Burnu, Perşembe Yaylası, Çarşamba Yaylası ve Ulugöl Tabiat Parkını mutlaka ziyaret etmelisiniz. Sahilin dalga sesi insanın kulaklarını okşarken sahildeki balık restoranlarda taze deniz balıklarını yedikten sonra sahildeki kafelerde sıcacık çay içmek size büyük heyecan verecektir. Karadeniz’de fotoğraf çekilecek yerler arıyorsanız, Ordu ili aradığınız yerdir diyebiliriz.

Bolu

Kafa dinlemek için iyi bir yer arıyorsanız Bolu tam aradığınız yerdir. Abant Gölü ile ünlü olan şehir göl manzarasıyla balayı yapmak isteyenler için harika bir yerdir.

Zonguldak

Batı Karadeniz denilince akla ilk gelen şehrimiz Zonguldak’tır. Gökgöl Mağarası, Zonguldak Limanı ve Harmankaya Şelalesi ve Zonguldak Maden Müzesini mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bartın

Bartın her mevsim bir başka güzeldir. En kalabalık bölgesi Amasra ilçesidir. Bartın gezisine çıktıysanız Kuşkayası Yol Anıtı, Amasra Kalesi, Balamba Tabiat Parkı, Güzelcehisar Lav Sütunları ve Ulukaya Şelalesi ile Kanyonunu mutlaka gezmelisiniz.

SİNOP

Sinop’ta gezilecek onca yer var ki hangisinden başlasak bilemedim. Sinop’a geldiyseniz Akgöl, Tatlıca Şelaleleri, İnaltı Mağarası ve Hamsilos Koyunda unutulmaz anlar yaşayabilirsiniz. Tarihi Sinop Cezaevi, Etnografya Müzesi, Sinop Kalesi, Arkeoloji Müzesi ve Balatlar Kilisesi gibi tarihi yerlerde dolaşmadan Sinop gezinize son vermeyin.