Kendinizi Motive Ederek Doğru Yaşamak
Kendinizi Motive Ederek Doğru Yaşamak

Kendinizi motive etmek, bir işe başlarken yapılması gereken en önemli konulardan birisi olmakta. Eğer ki bir işe başlarken işin kaliteli olmasını istiyorsanız yapacağınız ilk adım motivasyonu sağlamaktır.

Kendinizi Motive Etmek Kaliteyi Arttırır

Motivasyon, size birçok avantaj sağlamaktadır. Bunlardan en önemlisi bir işin kalitesini arttırmasıdır. Eğer ki yapacağınız bir projenin veya işin en iyi şekilde olmasını istiyorsanız motive olmalı ve bu işe odaklanmalısınız. Bu sayede daha mutlu ve daha güçlü hissedeceksiniz. Bu da yapılan projenin veya işin verimliliğini arttıracak.

Motivasyon konusunda bir örnek vermek gerekirse örneğin bir oyun projesi geliştiriyorsunuz. Bu oyun için kendinizi motive ettiniz. Bu sayede oyun daha hatasız ve kaliteli bir şekilde oyuncular karşısına çıkacak. Eğer ki motivasyon sağlamadan bir oyun projesine başlar iseniz oyunda birçok hata yer alabilir, bu da performansınızı ve oyun geliştirme sürecinizi etkilemektedir.

Kendinizi Motive Etmek
800Kendinizi Motive Etmek

Düzenli Olmayı Öğrenin

Her gün düzenli olmak verimliliği arttıran ana etkenlerden birisi olmakta. Bununla ilgili bir plan çizelgesi hazırlayabilirsiniz. Bu sayede ne kadar boş zamanınızın kaldığını, ne kadar projeye vakit ayırabileceğinizi, bunun dışında neler ekleyebileceğinizi not edebilirsiniz. Bu da zaman yönetimi konusunda size büyük bir avantaj sağlayan konulardan birisi olacak.

Hedefiniz Sonunda Ne Olacağını Belirleyin

Kendinizi motive etmek konusunda yapılabilecek bir diğer şey hedefi belirlemektir. Örneğin kilo vermeye çalışıyorsunuz. Kilo verirken zorlanıyorsunuz. Eğer ki hedefe ulaştığınızda nasıl görüneceğinizi, neler yapabileceğinizi ve hayallerinizi düşünürseniz bu konuda daha iyi odaklanabilirsiniz. Bu da size yapacağınız iş ile ilgili önemli bir motivasyon sağlar.

Not Tutun

Motive olmak konusunda yapılabilecek bir diğer yöntem ise not tutmaktır. Eğer ki her gün yaptıklarınızı not alırsanız ne kadar ilerleme kat ettiğinizi görür, daha fazla motive olabilirsiniz. Örneğin zayıf bir bireyseniz ve kilo almaya çalışıyorsanız her gün ne kadar kilo aldığınızı not etmek sizi motive edebilir.

Çalışırken Yiyip İçin Eğer ki bir iş yapıyorsanız bu iş zaman zaman stresli olabilir. Bundan dolayı iş yaparken çikolata ve su, elma dilimleri, soda, bisküvi ve çay gibi atıştırmalıklar ile kendinizi rahatlatabilir ve işe daha iyi odaklanabilirsiniz.