Kilo Sorununa Çözüm
Kilo Sorununa Çözüm

Aşırı kilolu olmak veya zayıf bir birey olmak bazılarının şikayetçi olduğu konular. Eğer ki yeterince beslenemiyorsanız, çok kilo alamıyorsanız veya çok kilolu olup yemek yemeden kendinizi durduramıyorsanız doğru yerdesiniz. Bu konuda sizlere nasıl kilo alıp verebileceğinizden bahsedeceğiz.

Kilo Sorununun Sebebi Nedir?

Günümüzde obezite insanlar olduğu gibi zayıf insanlar da bulunmakta. Bu insanların bir kısmı bu durumda şikayetçi iken bir kısmı bu duruma ayak uydurmakta. Peki ideal kilonuzda olmayı hiç düşündünüz mü?

Nasıl Kilo Alınır?

Bu olayın aslına inmek gerekirse az veya çok kilo alma durumu metabolizma ile ilgilidir. Eğer ki metabolizmanız çok hızlı ise yiyecekler hızlıca sindirilir, vücudunuz daha fazla enerji harcar ve bu da zayıf olmanıza sebep olur. Metabolizma, vücudun ne kadar hızlı çalıştığını gösteren bir sistemdir. Eğer ki bu sistem hızlı bir şekilde çalışır ise sizin daha fazla kalori almanız gerektiği anlamına gelir.

Kilo Sorunu
Kilo Sorunu

Bunun için eğer ki hemen doyuyorsanız, yani çok acıkmayan bir insan iseniz bu konu yapmanız gereken kalorisi yüksek hafif besinler tüketmektir. Bu da sizin kılo alımınız için önemli bir rol oynar. Bununla birlikte spor yapmak da kasların gelişimi ve kılo alımında önemli bir adımdır. Bundan dolayı zaman zaman hafif sporlar yaparak kendinizi güçlendirmelisiniz. Kas, size kılo olarak geri dönecek.

Nasıl Kilo Verilir?

Kilolu olup kilo vermek isteyen bireylerin metabolizması da daha yavaş çalıştığı için daha az enerji tüketirler. Bu da kilonun hızla artmasına sebep olur. Eğer ki kilolu bir bireyseniz ve “Az yediğim halde çok kılo alıyorum.” diyen insanlardan biriyseniz bu doğru bir ifadedir. Eğer ki kilolarınızdan arındırılmış ideal bir vücuda sahip birey olmak istiyorsanız yapmanız gereken ilk şey spor yapmaktır. Yine istediklerinizi yiyebilirsiniz fakat günde 2-3 öğünü düzenli bir şekilde yemeyi öğrenmelisiniz. Gece gündüz yemek yememeli, yalnızca ana öğünlerde yemelisiniz. Ara öğünlerde de hafif atıştırmalıklar yiyebilirsiniz. Kilo vermek için gerektiği kadar spor yapıp yeterli seviyede su içmeli, daha sağlıklı beslenmelisiniz. Hareketli ve enerjik olmayı da unutmayın. Bu şekilde yavaş yavaş ideal kilonuza doğru ineceksiniz.