Neden Hasta Oluyoruz
Neden Hasta Oluyoruz

Hastalık, insan vücudunun dengesini değiştiren ve sağlığını etkileyen bir olay olmakta. Bazı hastalıklar normal bir şekilde ortaya çıkarken bazıları salgınlarla yayılmakta. Bazı hastalıklar fiziksel olsa da psikolojik hastalıklar da bulunmakta. Peki hastalıklar nasıl oluşur? Neden hasta oluruz? Hiç bunları düşündünüz mü? Artık bu sorunun cevabını öğrenebileceksiniz.

Doğuştan Gelen Bir Sorun Olabilir

Hastalığın sebebini bilmemiz için bunun köküne kadar inmeliyiz. Bazı hastalıklar doğuştan meydana gelen veya genetik olan hastalıklar olmakta. Örneğin obsesif kompulsif bozukluk genetik bir hastalık sayılmakta. Çünkü nesilden nesile aktarılması mümkün olmaktadır. Bunun gibi bazı genetik hastalıklar ebeveynlerinizden size de geçmekte.

Neden Hasta Oluruz
Neden Hasta Oluruz

Mikrop Kaynaklı Olabilir

Çoğu hastalığın sebebi mikroplar olmakta. Çünkü mikroplar, neredeyse baktığımız her yerde bulunabilir. Örneğin duvarda, masada, su içerisinde, zemin üzerinde, yiyeceklerin üzerinde ve daha fazlasında mikroplar yer almakta. Virüsler, tek hücreli en küçük mikroplar iken bakteriler ise daha büyük, hatta çok küçük olsa da gözle görülenleri de bulunabilen türler olmakta.

Bakteriler, virüsler, parazitler veya mantarların farklı şekillerde hastalık oluşturma yolları bulunmakta. Bazıları deride oluşurken bazıları solunum yollarında, bazıları idrar yollarında, bazıları da beyinde oluşabilir.

Örneğin en popüler hastalıklardan soğuk algınlığını ele alalım. Sıcak bir yerde temiz alanda durduğunuzu düşünün. Sağlıklı bir şekilde yaşıyorsunuz. Banyo yaptınız ve ıslak bir saç ile 1-2 dakika soğukta kalmak zorunda oldunuz. Bir süre sonra hasta oldunuz. Bu tür hastalıklar genellikle soğuk algınlığı olmakta.

Bunun sebebi, soğuk seven bir virüs olan ve en çok yayılım gösteren Rhinovirüs olmakta. Bu virüs, soğuk algınlığı sebebi oluşturan ve dünya genelinde yaygın olan bir virüs olmakta. Salgın olarak adlandırılmıyor, çünkü virüsün herhangi bir tehlikesi bulunmuyor. Tek yapmanız gereken dinlenmek. Bir süre sonra kendi kendine geçiyor.

Stresten Olabilir

Stres, çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Örneğin kalp krizi, beyin fonksiyonlarının etkilenmesi, uyku bozukluğu, iştah kesintisi gibi çeşitli sebepleri doğurabilir. Bundan dolayı hayatınızdan keyif almayı öğrenmeli, mutlu yaşamalısınız. Zaten genel olarak hastalıkların sebebi stres olmakta.

Açlıktan ve Susuzluktan Olabilir Hastalıkların bir diğer nedeni aç ve susuz kalmaktır. Örneğin uzun bir süre su içmezseniz ve yemek yemezseniz baş ağrısı yapabilir, stres seviyeniz yükselir. Bu da hastalıklara davetiye çıkaran bir durum.