Sosyal mesafe ve kendini izole etmek ne demek?
Koronavirüsün yayılmasını önlemek için insanlar ile aranıza mesafe koymak ve risk gurubundan olanlar ile hastaların kendini izole etmesi gerekiyor.

Koronavirüsün yayılmasını önlemek için kendini izole etmek çok önemli olduğu bilinmektedir. İnsanlar ile aranıza mesafe koymak ve risk gurubundan olanlar ile hastaların kendini izole etmek gerekiyor. Bu zorlu ve sıkıntılı süreçte insanların evde kalması, zorunlu olmadıkça dışarı çıkmaması ve birbirine en az 2 metre uzak mesafede bulunması önemle tavsiye ediliyor.

Virüsün hızla yayılmasından sonra önce 65 yaşında olanlara sokağa çıkma yasağı konuldu. Dün itibari ile şehirlerarası yolculuklar ancak izne bağlı olarak gerçekleşmeye başladı. Kamu çalışanlarda izinli sayıldı.

Evde Kendini Nasıl İzole Etmek Gerekir!

SOKAKTA KENDİNİ İZOLE ETMEK

Bulaşıcı virüsün yaygın olduğu bu dönemde sokağa çıkmayarak kendinizi virüsten koruyabilirsiniz. Zorunlu hallerde evden çıkmanız gerekiyor ise sosyal mesafeyi koruyarak insanlar ile aranıza 2 metre mesafe koymalısınız.

TOKALAŞMA – SARILMA – ÖPÜŞME

Evinizde sizi ziyarete gelen kişilerle tokalaşma, sarılma ve öpüşme gibi geleneklere bir süre ara verin. Virüs en etkili solunum yoluyla bulaştığı bilinmektedir.

EVİNİZİ HAVALANDIRIN

Yaşamakta olduğunuz havayı sık sık havalandırın. Odanın nem seviyesini dengede tutun. Kalorifer doğal gaz peteklerinin üstüne sıcak su koyarak odayı nemlendirebilirsiniz. Gündüz havaların sıcak olduğu zamanda odanın penceresini açarak evinizi bol bol havalandırın.

SAĞLIKLI BESLENİN

Virüs bağışıklık sistemi zayıf olan kişilere daha kolay bulaşıp öldürücü etki ortaya çıkarıyor. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmek için düzenli ve dengeli beslenmeye özen gösterin. Günde 3 öğün ve mümkün olduğunca doğal beslenin.

DİKKAT EDİN

Evde kişisel bakım ve temizlik eşyalarını ortak kullanmamaya özen gösterin. Hijyen kurallarına dikkat ederseniz virüsün size bulaşması zorlaşır.

Ülkelerin Virüse Karşı Aldığı Tedbirler

İTALYA

İtalya’da 9 Mart 2020 tarihinden bu yana 3 haftadır sokağa çıkma yasağı uygulanmaya başlandı.

FRANSA

Fransa da ise sıkı bir sokağa çıkma yasağı yürürlüğe girdi. Fransızlar sokağa çıkabilmek için resmi kurumlardan izin alması gerekiyor. Sokağa çıkma yasağının uygulanması ile Fransa’da 100 bin polis görev yapıyor. Sokağa çıkma yasağına uymayanlara ise 135 EURO para cezası kesiliyor.

ABD – AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ

Amerika’da birçok eyalette zorlayıcı tedbirler alınmaya başlandı.

BELÇİKA

Belçika’da temel ihtiyaç maddesi satışı yapmayan bütün dükkanlar kapatıldı ve halka en az 5 Nisan’a kadar evlerinde sokağa çıkmamaları söylendi. İnsanların açık havada dolaşmasına birbirinden uzak durmaları şartı ile izin veriliyor. Bütün toplantı ve faaliyetler yasaklandı.

ALMANYA

Almanya’da ise 2 den fazla kişinin yan yana gelmesi yasak edildi.

İSPANYA

İspanya’da ise insanlar gıda ve ilaç alışverişi dışında sokağa çıkması yasaklandı.